BOLESŁAW SZULIA – KOMPOZYTOR, DYRYGENT, ARANŻER, PEDAGOG, CZŁONEK ZWIĄZKU POLSKICH AUTORÓW I KOMPOZYTORÓW, LAUREAT LICZNYCH ODZNACZEŃ W TYM MEDALU “MILITO PRO CHRISTO”. Urodził się w 1942 roku na Kresach Rzeczypospolitej na wsi pod Brasławiem (dziś Białoruś) jako nastarsze dziecko w wielodzietnej rodzinie. Wychował się w Bartoszycach. Z powodu rodzinnych problemów opuścił dom w młodym wieku, szansę samodzielności i edukacji znajdując w Gdańsku (w wojsku jako elew). Kiedy objawił talenty muzyczne, Wojsko Polskie wysłało go do Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie fletu. Studia muzyczne kontunuował w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury (na jednym roku z śp. Bogusławem Kaczynskim i śp. Włodzimierzem Kamirskim).

Poznaj pozostałych jurorów konkursu

W roku 1970 objął na 13 latfunkcję dyrygenta Orkiestry Koncertowej Wojska Polskiego w Warszawie. W roku 1978 skomponował muzykę do serialu telewizyjnego Rodzina Połanieckich. W roku 1980 został dyrektorem artystycznym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP i tu działał przez ćwierć wieku! Jak by mu za mało było nauki i studiów, w roku 1997 ukończył studia podyplomowe w zakresie Menadżerów Kultury. Za jego dyrekcji rozbudowano repertuar patriotyczny i żołnierski. Dla Polskiego Radia nagrywał masę nagrań: popularne oraz wydobyte z archiwów piesni i arie operowe, wszystko to w wykonaniu wybitnych solistów. Dla wytwórni polskich i zagranicznych nagrał płyty z utworami muzyki poważnej i rozrywkowej. Jest autorem licznych kompozycji oraz aranżacji na orkiestry symfoniczną oraz dętą.

W latach 90-tych był wykladowcą w Akademii Muzycznej, gdzie prowadził zajęcia z zakresu instrumentacji. Warto wspomnieć, że przez blisko 25 lat prowadził w Filharmonii Narodowej cykliczne koncerty dla dzieci i młodzieży popularyzując muzykę symfoniczną oraz pieśni patriotyczne. Był współorganizatorem audycji telewizyjnych o tematyce patriotycznej. Wraz z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym WP objechał pół świata.

Już jako emeryt, w roku 2012 założył i przez bodaj 10 lat prowadził Orkiestrę Kameralną Dzielnicy Targówek im. Józefa Elsnera, do której udało mu się ściagnąć wybitnych artystów z Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego oraz Opery Kameralnej w Warszawie.


Orkiestra na Targówku

Ma imponujący dorobek, co najmniej 16 płyt, w tym „Jezu, ufam Tobie” z muzyką do fragmentów z Dzienniczka św. Siostry Faustyny. Nie można tu też pominąć takich publikacji jak „Marsylianka Wielkopolska. Powstanie Wielkopolskie w pieśni i piosence” oraz „Pieśń Ojczysta”- zbiór najpiękniejszych śpiewów patriotycznych. Jest autorem Hymnu Ochotniczych Straży Pożarnych pt. Rycerze Floriana.Napisał również muzykę do Hymnu Wojsk Lądowych (Youtube) oraz (to chyba najnowsza kompozycja) “Na Straży Granic” uznana w Dzien niku Ustaw za oficjalną pieśń hymniczną Wojsk Ochrony Granic RP.

W 2017 był jurorem w Konkursie Międzynarodowym KHI z okazji Dwusetnej Rocznicy Śmierci Tadeusza Kościuszki.

Jest laureatem Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady “Prometeusz” i Związku Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych. Za swą działalnośc otrzymał nagrodę Ministra Obrony Narodowej II stopnia oraz Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w zakresie upowszechniania kultury muzycznej.


Okładka: Czterodyskowa antologia Pieśni Polskiej

Hymn Rycerze Floriana, wersja orkiestrowa

Hymn Rycerze Floriana – pieśń

Hymn Wojsk Lądowych

Hymn Na Straży Granic

Często współpracował z Anną German, był wielkim przyjacielem jej i jej rodziny.


Źródło: https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=22852


Explore More

Competition

To celebrate the extraordinary life of Paweł Edmund Strzelecki, Kosciuszko Heritage Inc. based in Sydney, together with the Polish Kościuszko Foundation in Warsaw, the Raczyński Library in Poznań, the Kościuszko Mound Committee in Krakow and the Federation of Polish

Drugi raport. Garść konkursowych statystyk

Minęła doba z kawałkiem od zamknięcia Międzynarodowego Konkursu Strzeleckiego. Zdążyliśmy się trochę odespać po nieprzytomnym maratonie, a co ważniejsze, opracować trochę statystyk, bowiem chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie

TU STRZELECKI. Jeden konkurs zakończony – drugi trwa!

PP: Sukcesem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Strzeleckiego dla dorosłych i młodzieży w wieku 12-18 lat. Trwa natomiast inny konkurs dla DZIECI i młodzieży oraz seniorów. Poniżej dokładne informacje, jakie otrzymalismy