Poznaj jurorów konkursu

Jako organizatorzy Międzynarodowego Konkursu “W duchu Strzeleckiego” mamy wielką przyjemność przedstawić członków jury. Sukcesywnie będziemy prezentowali w tym dziale sylwetki i dokonania poszczególnych jurorów.


Miro Wróbel – architekt i malarz
Urodzony w Polsce. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz kierunku Printmaking na Uniwersytecie RMIT w Melbourne. W latach 1975-81 uczestnik wystawy “Mail Art” pokazywanej w Europie, Ameryce i Australii. Wystawiał także swoje prace na indywidualnych i grupowych wystawach w Polsce.

Karolina Beimcik – wokalistka jazzowa i skrzypaczka
Inspiracje muzyczne czerpie z różnych źródeł, między innymi z polskiej i ukraińskiej poezji oraz muzyki tradycyjnej. Konsultantka wokalna Global Music Institute – partnerskiej akademii Berklee College of Music w Indiach od 2019 roku.

Dr Leszek M. Krześniak – lekarz, prezes PFK
Doktor nauk medycznych, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Towarzystwa Miłośników Maciejowic, był wice-prezesem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Marianna Łacek OAM – nauczycielka, promotorka polskiej kultury
Mieszka w Sydney. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Od wielu lat pracuje w australijskim szkolnictwie średnim, ucząc języka angielskiego. Prowadzi także klasy maturalne języka polskiego w państwowej szkole języków etnicznych.

Łucja Dudzińska – poetka, wydawca, animatorka kultury
Redaktorka ponad 70 książek i dwóch serii wydawniczych, animatorka kultury – inicjatorka wielu spotkań, prezentacji, wystaw, wierszy-stawek, konkursów, warsztatów, ogólnopolskich akcji literackich “Ludzie Wiersze Piszą” – promujących czytelnictwo poezji. Inicjatorka Grupy Literycznej Na Krechę.

Bolesław Szulia – kompozytor, dyrygent, pedagog
Urodził się w 1942 roku na Kresach Rzeczypospolitej na wsi pod Brasławiem (dziś Białoruś) jako nastarsze dziecko w wielodzietnej rodzinie. Wychował się w Bartoszycach. Z powodu rodzinnych problemów opuścił dom w młodym wieku, szansę na samodzielność i edukację znajdując w Gdańsku (w wojsku jako elew).

Joanna Sokołowska-Gwizdka – historyk, dziennikarka
Historyk literatury polskiej, pisarka, dziennikarka, członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (Londyn). Laureatka statuetki Złota Sowa w kategorii literatura oraz nagrody im. Macieja Płażyńskiego za redakcję magazynu „Culture Avenue” (2018).

Anna Wiśniewska – poetka, eseistka, podróżniczka
Publicystka, eseistka, absolwentka polonistyki Uniwersytetu UAM w Poznaniu i slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Publikowała zarówno w prasie polskiej, jak i w zagranicznej australijskiej, austriackiej i południowo afrykańskiej.

Wiesław Koronowski – artysta-rzeźbiarz, wykładowca
Wiesław Koronowski urodził się 12 lipca 1965r. w Rypinie. W 1990 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby – otrzymał dyplom w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego.

Uta Przyboś-Christiaensmalarka i poetka
Córka znakomitego poety Juliana Przybosia. Zaczęła studiować matematykę, ale ukończyła malarstwo: najpierw w Brukseli, w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem w Warszawie na wydziale malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego.

Peter Skrzyneckipoeta, pisarz, wykładowca
Peter Skrzynecki urodził się w 1945 roku w Niemczech w polsko-ukraińskiej rodzinie. Do Australii przybył w 1949 roku. Swoje życie poświęcił pracy naukowej – wykładał literaturę na University of Western Sydney. Jest także znanym australijskim poetą i pisarzem.

Katarzyna Kamińskadyrektorka Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu
Katarzyna Kamińska urodziła się w 1973 roku w Poznaniu. Absolwentka IX Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytecie Warszawskim.