Karolina Beimcik – wokalistka jazzowa i skrzypaczka pochodząca z Poznania.Inspiracje muzyczne czerpie z różnych źródeł, między innymi z polskiej i ukraińskiej poezji oraz muzyki tradycyjnej. Konsultantka wokalna Global Music Institute – partnerskiej akademii Berklee College of Music w Indiach od 2019 roku. Występowała w wielu miejscach na świecie takich jak Nowy Jork, Waszyngton, kilkanaście miast w Meksyku, a także w wielu europejskich krajach.

Poznaj pozostałych jurorów konkursu.

Do tej pory nagrała kilka albumów, na których występowała nie tylko w roli muzyka ale także współproducentki, kompozytorki i autorki aranżacji. Krążek “Vesna” nagrany wydany został w 2014 wraz stworzonym przez nią zespołem Babooshki, a pozostałe dwa nominowane były do prestiżowej nagrody “Folkowy Fonogram Roku” przyznawanej przez Drugi Program Polskiego Radia. Ostatni Album “Będzmy się krążyli” (2020) zyskał wiele pozytywnych recenzji polskiego i zagranicznego środowiska muzycznego.

W latach 2017- 2019 została kuratorką dwóch muzycznych projektów współfinansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z nich było muzyczno wizualne przedsięwzięcie ‘Komeda. Historie pisane dźwiękiem’, kolejnym natomiast ‘Zorya’ – międzynarodowy projekt promujący kulturę muzyczną Polski w Nowym Jorku. Jego polska premiera odbyła się w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu wraz z wizualizacjami Grażyny Marii Grobelnej,

Koncertowała na wielu festiwalach takich jak The International Chopin & Friends Festival (Nowy Jork), The Transitions Festival (Nowy Jork), Jazz Bez Festival (Ukraina), International Festival Flugery L’vova (Ukraina), Art Jazz Cooperation Festival (Ukraine), Cosmopolite Jazz Festival (Ukraina), Jazz na Kresach (Polska), Nowa Tradycja (Warszawa), Niemen Non Stop (Polska), Euro Jazz Festival (Meksyk), Zacatecas Cultural Festival (Meksyk), Cuernevaca Jazz Festival (Meksyk). Do ważnych wydarzeń należał także koncert podczas 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa w Krakowie, gdzie wystąpiła wraz z zespołem i orkiestrą Sinfonietta Cracovia.

W lipcu 2017 roku Karolina Beimcik została zaproszona do programu Citizen Artist Incubator w Linzu, gdzie spędziła cztery tygodnie wraz z piętnastoma najbardziej obiecującymi artystami świata, pracując nad projektami społecznie zaangażowanymi. Patronem honorowym programu jest Yo -Yo Ma. W tym samym roku została również zaproszona do programu Dar Slimane w Maroku, gdzie jako artystka – rezydentka pracowała nad projektem łączącym artystów z Polski i Maroka.

W bieżącym roku wraz wokalistką Joanną Kucharczyk została partnerką programu Lullaby Project realizowanego przez Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jesienią natomiast ukaże się jej najnowszy album Południa.

Babooshki to zespół, który powstał w 2009 roku. Jego podstawę tworzą dwie wokalistki: Polka Karolina Beimcik i Ukrainka z pochodzenia Dana Vynnytska. Ich pomysły muzyczne opierają się na bogatej tradycji Kresów Wschodnich. Słowiańskie melodie uzyskują jazzową oprawę, łącząc cechy folkloru z nietypową harmonią. Wszystko to krystalizuje się w akustycznym brzmieniu gitary i kontrabasu, wokalistki zaś pokazują, jak wiele podobieństw zachodzi pomiędzy reprezentowanymi przez nie kulturami. Wspólna płaszczyzna dźwięków pozwala zatem ująć etniczność jako pole różnych energii i indywidualności.

Repertuar zespołu stanowią jazzowe interpretacje melodii z różnych regionów Polski, między innymi pieśni biłgorajskich (związanych z polskim pograniczem południowo-wschodnim), melodii mazurskich czy podlaskich, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Muzycy koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową. Źródłem inspiracji są dla członków grupy opracowania Oskara Kolberga.

źródło: amfiteatr.radom
O Karolinie na jazz.forum
wmea.in/team/karolina-beimcik

POLECAMY GORĄCO program telewizyjny z roku 2020: “Mała dziecina tańcuje z nami” to wyjątkowy koncert utworów poświęconych narodzeniu Jezusa, inspirowanych twórczością Kresów Wschodnich. Zespół tworzą: Polka – Karolina Beimcik i Ukrainka z pochodzenia – Dana Vynnytska.
warszawa.tvp.pl/51496939/koncert-babooshki


Źródło: https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=22884


Explore More

Worldwide promotion of the competition ebook

Fame and glory to all the participants of the international competition “In the Spirit of Strzelecki “. The Year of Strzelecki has come to an end, abounding in important and

Miro Wróbel – architekt i malarz

Born in Poland. Graduated from Politechnical University of Gdansk with Master degree in Architecture and later obtained B.A in Printmaking at RMIT in Melbourne. Between 1975-81 participated in “Mail Art”

Nadesłono pierwszą konkursową pracę plastyczną

Gratulacje dla Dawida Celka z Wrocławia/Berlina z okazji dotarcia na konkursową metę jako pierwszy w kategorii plastycznej. Właśnie otrzymaliśmy interesującą ilustrację podkreślającą jedną z najważniejszych cech Strzeleckiego: ciekawość. Warto przypomnieć,