Aktualności



Konkursowy ebook
Sława i chwała wszystkim uczestnikom Międzynarodowego Konkursu „W duchu Strzeleckiego”! Oto przed nami internetowa antologia najciekawszych dzieł: prac plastycznych oraz wierszy i piosenek po polsku i po angielsku. Wszystko to mieści sie na 250 pięknie ilustrowanych stronach.

Zaduszkowo o Pawle E. Strzeleckim
Fascynujący artykuł dr Ernestyny Skurjat-Kozek o śmierci i dwóch pogrzebach Pawła Strzeleckiego, jak zawsze podparte wnikliwą analizą tekstów źródłowych i fotografii. Przyjemnej lektury!

Wiersz o Górze Kościuszki
Zapraszamy do lektury wiersza “Góra Kościuszki” autorstwa Kasi Polak – zdobywczyni trzeciej nagrody w konkursie “W duchu Strzeleckiego”.

Paderewski Youth Orchestra powraca do Australii
Jadą! Jadą Goście! Z Wietrznego Miasta do Krainy Strzeleckiego! Zapraszają na koncerty w hołdzie Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, bohaterowi Polski, Irlandii i Australii. Barwny spektakl w wykonaniu rozśpiewanej i roztańczonej młodzieży – grupy 13 skrzypków i pianistów z Chicago.

Wiersz Roberta Kowalczyka
Zachęcamy do lektury wiersza zatytułowanego “The life of Strzelecki” autorstwa Roberta Kowalczyka, jednego z najmłodszych uczestników konkursu w kategorii osób dorosłych.

Strzelecki oczami świata
Jeszcze w trakcie trwania Konkursu Strzeleckiego zafrapował mnie dziwny obraz Joanny Paterek, 16-letniej uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Górze (Wielkopolska). Obraz naładowany symbolami. Dziwny, inny od wszystkich, wykonanych przez młodzież.

Głos ziemi – suita australijska
Prezentujemy niezwykłą audycję, która ukazuje zamierzenia, myśli, pragnienia i odkrycia sir Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego odkrywcy, który pierwszy wszedł na najwyższy szczyt Australii i nazwał go Górą Kościuszki.

Konkursowe piosenki
Z przyjemnością udostępniamy piosenki, które zwyciężyły lub zostały wyróżnione w Międzynarodowym Konkursie “W duchu Strzeleckiego”. Posłuchajcie a linki poślijcie dalej.

Zoomowe spotkanie z Jackiem Stache
Relacja z wręczenia dyplomu zwycięzcy I nagrody w kategorii młodzieżowej i literackiej w konkursie “W duchu Strzeleckiego”. Spotkanie odbyło się w formule hybrydowej, stacjonarnie w Szkole Komunikacji i online.

Filmowe migawki z Gali Konkursowej
Dzięki współpracy z Bumerangiem Polskim mamy świetnie opracowany materiał filmowy. Surowy materiał pochodzi z kamer Krzysztofa Bajkowskiego i Naseema Khana. Montaż i produkcja Krzysztof Bajkowski.

Nagrodzona piosenka Lecha Makowieckiego
Rozpoczynamy prezentację nagrodzonych prac konkursowych nadesłanych na Międzynarodowy Konkurs “In The Spirit of Strzelecki”. Grand Prix otrzymała piosenka barda z Gdyni, Lecha Makowieckiego “Bądźmy wszyscy jak Strzelecki”.

W świątyni czasu
Zapraszamy do lektury relacji z gali finałowej konkursu “W duchu Strzleckiego”, którą napisał dr Marek Baterowicz.

Fotorelacja z gali konkursowej
Gala Międzynarodowego Konkursu “W duchu Strzleckiego” za nami! Niezapomniane chwile tej wyjątkowej imprezy, jednoczącej ludzi z całego świata wokół postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego, uwiecznił na zdjęciach Henry Igliński.

Poznańskie obchody: Rok pod znakiem Strzeleckiego
Mapping opowiadający o pobycie podróżnika w Australii i odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Wzgórzu św. Wojciecha – 6 października w Poznaniu odbyła się kulminacja obchodów poświęconych pamięci Pawła Edmunda Strzeleckiego, pochodzącego z poznańskiej Głuszyny odkrywcy, badacza i filantropa.

Werdykt Międzynarodowego Konkursu “In The Spirit Of Strzelecki”
Organizator Konkursu, Kosciuszko Heritage ma przyjemność poinformować, że zakończyły się prace jurorów, którzy po ocenie 182 prac z 9 krajów przyznali w sumie 50 nagród – w tym w kategorii dorosłych 33 nagrody i 17 w kategorii młodzieżowej (12-18 lat).

Izba Strzeleckiego w Koszutach uroczyście otwarta
W dniu 2 pażdziernika 2013 roku odbyło się w Muzeum Ziemi Średzkiej “Dwór w Koszutach” uroczyste otwarcie “Gabinetu Pana – Pawła Edmunda Strzeleckiego”. Organizatorem i gospodarzem uroczystości był dyrektor Muzeum, Jacek Piotrowski.

Dwór w Koszutach: Gabinet Strzeleckiego
Udostępniamy wystąpienia dyrektora Jacka Piotrowskiego z okazji otwarcia Gabinetu Pana – Pawła Edmunda Strzeleckiego” w Muzeum Ziemi Średzkiej w dniu 2 października 2023. 

Wszechnica Kosciuszkowska po raz pierwszy ze Strzeleckim
W tydzień po naszej sydnejskiej Gali Konkursowej (6 października br) oraz po uroczystościach w Poznaniu (też 6 października) w Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie odbędzie się nietypowa impreza z wątkiem Strzeleckiego! To rzecz jasna – z okazji obchodów Roku Strzeleckiego.

Nasz wspaniały Master of Ceremony
W piątek, 6 października br., w eleganckim teatrze Bryan Brown w Bankstown odbędzie się wielka gala Międzynarodowego Konkursu “W Duchu Strzeleckiego”. Przygotowania do imprezy trwają pełną parą. Z radością komunikujemy, że w roli konferansjera wystąpi Eryk Lenartowicz.

Australijczycy w Głuszynie
25 sierpnia Głuszynę po raz kolejny w tym roku odwiedzili goście z Australii. Tym razem byli to Polacy, naukowcy mieszkający w północnej części Australii, etnolodzy Państwo Włodzimierz Żukowski i Katarzyna Potocka-Żukowska.

Och, będziemy Was dekorować!
Hurra! Właśnie dzisiaj przyszła paczka z Polski z medalami Strzeleckiego, jakie zamówiliśmy z okazji 150 rocznicy śmierci Wielkiego Podróżnika i Filantropa.

Miro Wróbel – architekt i malarz
Urodzony w Polsce. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz kierunku Printmaking na Uniwersytecie RMIT w Melbourne. W latach 1975-81 uczestnik wystawy “Mail Art” pokazywanej w Europie, Ameryce i Australii. Wystawiał także swoje prace na indywidualnych i grupowych wystawach w Polsce.

Imprezy kończące obchody Roku Strzeleckiego w Australii
Przedstawiamy program czterech wydarzeń kończących obchody Roku Strzeleckiego w Australii, które odbędą się w Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Termin rezerwacji miejsc mija 2 września br.!

Karolina Beimcik – wokalistka jazzowa i skrzypaczka
Inspiracje muzyczne czerpie z różnych źródeł, między innymi z polskiej i ukraińskiej poezji oraz muzyki tradycyjnej. Konsultantka wokalna Global Music Institute – partnerskiej akademii Berklee College of Music w Indiach od 2019 roku.

Dr Leszek M. Krześniak – lekarz, prezes PFK
Doktor nauk medycznych, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Towarzystwa Miłośników Maciejowic, był wice-prezesem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Od 40 lat jest organizatorem corocznych Międzynarodowych Sympozjów Kościuszkowskich w Maciejowicach oraz innych obchodów kościuszkowskich.

Marianna Łacek OAM – nauczycielka, promotorka polskiej kultury
Mieszka w Sydney. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Od wielu lat pracuje w australijskim szkolnictwie średnim, ucząc języka angielskiego. Prowadzi także klasy maturalne języka polskiego w państwowej szkole języków etnicznych.

Łucja Dudzińska – poetka, wydawca, animatorka kultury
Redaktorka ponad 70 książek i dwóch serii wydawniczych, animatorka kultury – inicjatorka wielu spotkań, prezentacji, wystaw, wierszy-stawek, konkursów, warsztatów, ogólnopolskich akcji literackich “Ludzie Wiersze Piszą” – promujących czytelnictwo poezji. Inicjatorka Grupy Literycznej Na Krechę. Członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie, prezes FONT oraz SPP O/Wlkp. w Poznaniu.

Bolesław Szulia – kompozytor, dyrygent, aranżer, pedagog
Urodził się w 1942 roku na Kresach Rzeczypospolitej na wsi pod Brasławiem (dziś Białoruś) jako nastarsze dziecko w wielodzietnej rodzinie. Wychował się w Bartoszycach. Z powodu rodzinnych problemów opuścił dom w młodym wieku, szansę na samodzielność i edukację znajdując w Gdańsku (w wojsku jako elew).

Jeden konkurs zakończony – drugi trwa!
Dział Szkolny Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, Polskie Towarzystwo Edukacyjne w Wiktorii oraz Polskie Biuro Opieki „PolCare” pragną poinformować, że termin nadysłania prac na konkurs „Paweł Edmund Strzelecki – podróżnik, badacz, filantrop” został przedłużony do 15 września 2023.

Drugi raport. Garść konkursowych statystyk
Minęła doba z kawałkiem od zamknięcia Międzynarodowego Konkursu Strzeleckiego. Zdążyliśmy trochę się odespać po nieprzytomnym maratonie, a co ważniejsze, opracować trochę więcej statystyk.

Pierwszy raport po zamknięciu Konkursu Strzeleckiego
Piątek, 21 lipca 2023, godzina 3 rano. Według wstępnych obliczeń w konkursie udział wzięło 135 osób z 8 krajów (Polski, Australii, Irlandii, Litwy, Rosji, Ukrainy, Bułgarii i Uzbekistanu). Liczba zgłoszonych dzieł z pewnością przekroczy 150, co pozwoli godnie uczcić 150. rocznicę śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Joanna Sokołowska-Gwizdka – historyk, pisarka, dziennikarka
Historyk literatury polskiej, pisarka, dziennikarka, członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (Londyn). Laureatka statuetki Złota Sowa w kategorii literatura oraz nagrody im. Macieja Płażyńskiego za redakcję magazynu „Culture Avenue” (2018).

Historyjki wokół fotki Adyny
Jak wyglądała młoda Adyna? Powiadano, że miała urodę włoską, bo takie było pochodzenie jej przodków. A więc kruczoczarne włosy i zapewne piwne oczy; za to nosek raczej polski, dość szeroki (ktoś go nawet do kartofla porównał). 

Anna Wiśniewska – poetka, eseistka, podróżniczka
Publicystka, eseistka, absolwentka polonistyki Uniwersytetu UAM w Poznaniu i slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Publikowała zarówno w prasie polskiej, jak i w zagranicznej australijskiej, austriackiej i południowo afrykańskiej.

Filmowe relacje z pobytu delegacji Monero Ngarigo w Polsce
Dziesięcioosobowa delegacja Tradycyjnych Kustoszy Góry Kościuszki, w maju 2023 odwiedziła Polskę i wzięła udział w obchodach 150. rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego – jednego z patronów roku 2023. Z 20-odcinkowego serialu dowiecie się, co robili i co zobaczyli aborygeńscy goście.

Pomniki Strzeleckiego w Australii
Prezentujemy przewodnik turystyczny Felixa Molskiego po większych i mniejszych pomnikach (“cairnsach”, obeliskach, tablicach pamiątkowych) Strzeleckiego Strzelecki Memorials, Australia 2023 Tour Gide

Głuszyński Fyrtel
Właśnie dotarła do nas Bezpłatna Gazetka Osiedla Głuszyna, podpoznańskiej miejscowości, w której przyszedł na świat Paweł Edmund Strzelecki. Zapraszamy więc do lektury bogato ilustrowanej gazetki, w której głuszynianie opisują niedawne wydarzenia związane z Rokiem Strzeleckiego, na czele z Paradą Sobótkową i rejsem “parowca” Strzeleckiego po Warcie.

Łukasz Wierzbicki opowiada o swojej najnowszej książce
Pisarz Łukasz Wierzbicki odwiedził Radio Aferę i opowiedział redaktorowi Marcinowi Piosikowi o swojej najnowszej książce Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki. Audycja była bardzo ciekawa, pełna pysznych opowieści i wzbogacona rewelacyjną muzyką. 

Strzelecki na Poznańskiej Sobótce
Po czteroletniej przerwie w Poznaniu odbyły się uroczystości sobótkowe! “Parada Sobótkowa – Fyrtle na Warcie”. W piątek, 23 czerwca 2023 r., odbył się barwny korowód łodzi, potańcówka, wspólne wyplatanie wianków i pokaz teatru ognia. 

150 lat później – Rok Strzeleckiego 2023
W lipcu 2022 r. Sejm RP ustanowił 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Sir Paweł Edmund de Strzelecki zmarł 6 października 1873 r. w Londynie w wieku 76 lat. Jaką spuściznę pozostawił, że świętujemy rok jemu dedykowany?

Pokój Kościuszki we dworze w Lutyni
5 czerwca 2023 r. w Lutyni koło Małogoszcza w XVIII wiecznym dworze, w którym Kościuszko nocował prawdopodobnie po bitwie pod Szczekocinami (6.06 1794 r.), uroczyście otwarto pokój z eskpozycją dokumentów i pamiątek związanych z Insurekcją.

Słuchowisko radiowe o Strzeleckim
„Dałeś mi marzenie” to słuchowisko radiowe o Pawle Edmundzie Strzeleckim napisane przez dr Annę Habryn – dramaturga i poetkę mieszkającą w Perth, twórczynię portalu Mt Kosciuszko. 

Wrażenia Melanie Horsnell z pobytu w Polsce
Melanie jest znaną piosenkarką folkową, która na kilka tygodni zostawiła własną karierę na boku, aby towarzyszyć aborygeńskim chórzystom jako akompaniatorka.

Pociąg Intercity “Strzelecki” w Poznaniu
Szczególna chwila w Roku Strzeleckiego! W dniu 11 czerwca 2023 o godzinie 10:37 uroczyście wtoczył się na peron 5 pierwszy skład pociągu InterCity “Strzelecki”. Po 8 minutach fetowania ruszył w dalszą drogę do Zielonej Góry.

Wrażenia z podróży do Polski
Studio radia SBS Polish odwiedził prof. Andrzej Kozek, wiceprezes sydneyskiej organizacji Kosciuszko Heritage Inc. Prof. Kozek towarzyszył delegacji Monero-Ngarigo i Chórowi Djinama Yiliga podczas ich majowej wizyty w Polsce śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Strzelecki: australijski odkrywca i irlandzki humanitarysta
Polish Hill River Church Museum (PHRCM) zorganizowało wystawę pod tytułem „Sir Paul Edmund Strzelecki: Australian Explorer and Irish Humanitarian”, którą oficjalnie otwarto w piątek, 19 maja 2023 roku w Centralnym Domu Polskim w Adelajdzie. Wystawę merytorycznie i logistycznie przygotowali Marysia Thiele, dziennikarka i pisarka z Adelajdy, i Ted Dudzinski, kurator PHRCM.

Głuszyńskie niezapominajki
O zwiedzaniu kościoła pw. św. Jakuba, w którym został ochrzczony Paweł Edmund oraz przykościelnej wystawy o Strzeleckich, obiedzie w miejscowej kwaterze Straży Pożarnej.

Prof. Andrzej Kozek w Programie Pierwszym Polskiego Radia
Zapraszamy do wysłuchania okolicznościowego wywiadu, który z
prof. Andrzejem Kozkiem przeprowadziła red. Sława Bieńczycka w audycji “Cztery pory roku” na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Tradycyjni kustosze Mt Kościuszko w Szkole Strzeleckiego
W poniedziałek 15 maja 2023 r. goście z Australii byli entuzjastycznie podejmowani przez nauczycieli i uczniów Szkoły nr 52 w Głuszynie. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

Szczęśliwy powrót delegacji Monero Ngarigo z Polski
Wielkimi sukcesami zakończyła się polska wizyta “śladami Strzeleckiego” delegacji Monero Ngarigo, tradycyjnych kustoszy Mt Kosciuszko. Goście z Australii w ciągu kilkunastu dni odwiedzili Kraków, Warszawę, Poznań i Wrocław.

Głos wolności i umiłowania natury
Majowy przyjazd do Poznania-Głuszyny Starszyzny plemienia Monero-Ngarigo, tradycyjnych kustoszy Góry Kościuszki w Australii, miał charakter uroczysty. Oto relacja Teresy Tomsi.

Premiera piosenki “List Edmunda do Adyny”
Premiera odbyła się 18 maja 2023 w Klubie Arsus w warszawskim Ursusie, w czasie wielkiego spotkania z goścmi z Australii: reprezentantami Monero Ngarigo, tradycyjnymi kustoszami Mt Kosciuszki i chórem Djinama Yiliga.

Monero-Ngarigo w Muzeum Niepodległości
W piątek, 19 maja 2023 roku, w siedzibie Wszechnicy Kościuszkowskiej w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się spotkanie z delegacją Monero-Ngarigo połączone z występem chóru Djinama Yiliga.

Uncle John Dixon o przodkach i wizycie w Oświęcimiu
Podczas wizyty delegacji Monero Ngarigo i Chóru Djinama Yiliga w Warszawie, Uncle John znalazł czas na nagranie krótkiego filmu. Podczas nagrania opowiedział swoją rodzinną historię oraz podzielił się wrażeniami z wizyty w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Kustosze Góry Kościuszki powitani chlebem i solą
Podczas wizyty w Głuszynie goście z plemienia Monero-Ngarigo zostali przywitani chlebem i solą. Stała się rzecz symboliczna. Nastąpiło swego rodzaju podziękowanie za pomoc i być może uratowanie życia Strzeleckiemu przez Aborygenów podczas jednej z jego wypraw po Australii.

Relacje poznańskich mediów
Ogromnie cieszymy się, że wizyta aborygeńskich gości została zauważona i pozytywnie odebrana przez lokalne media w Poznaniu. Zachęcamy przeczytania i obejrzenia kilku relacji.

Aborygeńska delegacja w poznańskim Pawilonie
Zapraszamy do wysłuchania ponad godzinnego nagrania audio z koncertu, który odbył się 16 maja 2023 roku w nowoczesnym ośrodku kulturalnym w Poznaniu – w Pawilonie.

Pierwsze echa z Głuszyny
Stanisława Łowińska, uczestnicząca w odsłonięciu w Głuszynie wystawy poświęconej Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu dzieli się swoimi refleksjami z wydarzenia.

Aborygeni na Kopcu Kosciuszki
Delegacja Monero Ngarigo, tradycyjnych kustoszy Góry Kościuszki wraz z chórem Djinama Yiliga pojawiła się na dziedzińcu Kopca Kościuszki. Była to unikalna impreza międzykontynentalna, jej gospodarzem był Profesor Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki.

Z Tilba do Sydney i dalej do Warszawy, Krakowa i Poznania
Zachęcamy do śledzenia relacji z pobytu Chóru Djinama Yiliga w Polsce na fejsbukowym profilu Cheryl Davison-Overton.

Relacja z koncertu “Polskie święta majowe”
Z inicjatywy Doroty Banasiak & Kapeli Polskiej oraz Ernestyny Skurjat-Kozek z KHI odbył się w Klubie Polskim w Bankstown koncert, który ma szansę wprowadzić nowy styl imprezowy w życiu polonijnym.

Pierwszy na muzycznej mecie: Peter McCluskey
Dwa miesiące po rozpoczęciu Międzynarodowego Konkursu “W duchu Strzeleckiego” otrzymaliśmy pierwszą konkursową pracę muzyczną. Piosenka pt. “Pawel’s Children” przywędrowała do nas z Irlandii, a jej autorem jest Peter McCluskey – irlandzki muzyk, piosenkarz, pisarz i malarz.

Program pobytu delegacji Monaro-Ngarigo w Polsce
W ramach Roku Strzeleckiego 2023 proklamowanego przez Sejm RP delegacja Monero-Ngatigo – Tradycyjnych Kustoszy Góry Kościuszki w Australii – odwiedzi Polskę w maju 2023 roku.

Wiesław Koronowski – artysta-rzeźbiarz, wykładowca
Wiesław Koronowski urodził się 12 lipca 1965r. w Rypinie. W 1990 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby – otrzymał dyplom w pracowni prof. Józefa Kopczyńskiego.

Hymn “Hi, Australian Snowy Mountains”
Posłuchaj hymnu “Hi, Australian Snowy Mountains” skomponowanego przez Monikę Szymańską i Arkadiusza Świerskiego z angielskimi słowami Joanny Kucyper.

10. rocznica śmierci Lecha Paszkowskiego
24 kwietnia 2013 roku zmarł w Melbourne w wieku 94 lat Lech Krzysztof Paszkowski – pisarz i publicysta. Pozostawił po sobie monumetalne dzieła o Polonii australijskiej Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940, Poles in Australia and Oceania 1790-1940, monografię poświęconą Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu i trzytomowy pamiętnik Na falach życia.

Strzelecki świętuje urodziny Poznania
Zapraszamy do przeczytania relacji z wydarzenia, które odbyło się 23 kwietnia w Poznaniu. Mieszkańcy miasta zebrali się w centrum stolicy Wielkopolski, aby wspólnie świętować 770. urodziny miasta.

Premiera książki “Co Hrabia porabia?”
Już niedługo, 1 czerwca br. ma się odbyć w Poznaniu uroczysta promocja książki dla dzieci pt. “Co hrabia porabia” autorstwa Łukasza Wierzbickiego.

“Polski Maj” w Bankstown 30 kwietnia
Na uczestników koncertu “Polskie Święta Majowe”, który odbędzie się 30 kwietnia w Klubie Bankstown, czeka moc wrażeń muzycznych i artystycznych przygotowanych przez sydneyskich artystystów polonijnych. Podczas wydarzenia będzie możliwość dowiedzenia się więcej o organizowanym przez Kosciuszko Heritage Międzynarodowym Konkursie “W duchu Strzeleckiego”.

Akcja Humanitarna P. E. Strzeleckiego w Irlandii
Fascynująca historia o działalności filantropijnej Pawła Strzeleckiego w Irlandii. Strzelecki po powrocie z Australii spędził dwa lata w Irlandii organizując akcję humanitarną, dzięki której ocalił od śmierci głodowej prawie ćwierć miliona irlandzkich dzieci.

Listy Strzeleckiego do Adyny i przyjaciół
Ze wszech stron docierają do nas pytania o listy i dzienniki Strzeleckiego. Odpowiadając na Wasze prośby udostępniamy nagranie z fragmentami listów i dziennika Strzeleckiego.

Konkurs Strzeleckiego – Sylwetki Jurorów (3)
Uta Przyboś-Christiaens. Córka znakomitego poety Juliana Przybosia. Malarka i poetka. Zaczęła studiować matematykę, ale ukończyła malarstwo: najpierw w Brukseli, w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem w Warszawie na wydziale malarstwa w pracowni prof. Stefana Gierowskiego.

Aborygeńska delegacja „Śladami P.E. Strzeleckiego” z wizytą w Polsce
Aborygeńska delegacja „Śladami P.E. Strzeleckiego” będzie z wizytą w Polsce w dniach 10 – 21 maja 2023 (Krakow, Poznań, Warszawa). Mamy już wstępny program pobytu aborygeńskiej delegacji Ngarigo w Polsce celebrującej Rok Strzeleckiego ogłoszonego przez Sejm RP.

Koncert “Polskie Święta Majowe”
Z okazji ogłoszenia Międzynarodowego Konkursu “W duchu Strzeleckiego” Kosciuszko Heritage zaprasza 30 kwietnia do Klubu Polskiego w Bankstown na koncert “Polskie Święta Majowe”.

Konkurs Strzeleckiego – Sylwetki Jurorów (2)
Peter Skrzynecki urodził się w 1945 roku w Niemczech w polsko-ukraińskiej rodzinie. Do Australii przybył w 1949 roku. Swoje życie poświęcił pracy naukowej – wykładał literaturę na University of Western Sydney. Jest także znanym australijskim poetą i pisarzem.

Poznańska wystawa z okazji Roku Strzeleckiego ONLINE
Obejrzyj poznańską wystawę z okazji Roku Strzeleckiego W obecności wiceprezydenta Miasta Poznania, ambasadora Australii w Warszawie, wiceszefowej irlandzkiej misji dyplomatycznej i przewodniczącej Osiedla Głuszyna odsłonięto 24 marca br wystawę obrazującą życie i działalnośc P.E. Strzeleckiego.

Wywiad z Prezesem PFK dr. Markiem L. Krześniakiem
POLSKIE RADIO DLA ZAGRANICY, 27 marca 2023. “Mamy nadzieję, że wiele osób zechce wziąć udział w konkursie poświęconym wybitnemu Polakowi i w sensie symbolicznym wyruszy szlakami, które Paweł Edmund Strzelecki przed wiekami przemierzał – mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, przewodniczący jury konkursu “W duchu Strzeleckiego”.

Konkurs Strzeleckiego – Sylwetki Jurorów (1)
Katarzyna Kamińska urodziła się w 1973 roku w Poznaniu. Absolwentka IX Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Poznaniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytecie Warszawskim.

Nadesłano już pierwszą konkursową pracę plastyczną
Gratulacje dla Dawida Celka z Wrocławia/Berlina z okazji dotarcia na konkursową metę jako pierwszy w kategorii plastycznej. Właśnie otrzymaliśmy interesującą ilustrację podkreślającą jedną z najważniejszych cech Strzeleckiego: ciekawość.

Otwarcie wystawy o Strzeleckim w Głuszynie
W piątek, 24 marca 2023, otwarto wystawę opowiadającą o życiu i działalności Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy, naukowca i patrona roku 2023. Ekspozycję można obejrzeć przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła na Głuszynie. Plenerowa ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych tablic.

Poznań pamięta o Pawle Edmundzie Strzeleckim
W niedzielę, 12 marca, minęły dokładnie 183 lata, odkąd Paweł Edmund Strzelecki wszedł na najwyższy szczyt Australii, któremu nadał imię Tadeusza Kościuszki. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w imieniu poznanianek i poznaniaków złożył kwiaty pod pomnikiem wybitnego podróżnika na Łazarzu.

Rocznica nadania imienia Górze Kościuszki
12 marca 1840 o godzinie 3 po południu Strzelecki nadał nazwę najwyższemu szczytowi Australii. Z okazji 183. rocznicy nazwania Góry Kościuszki przez Pawła Edmunda Strzeleckiego zapraszamy do wysłuchania piosenek i obejrzenia filmików.

Ciekawe znalezisko w “Magazynie z Wysp”
W “Magazynie z Wysp” w TV Polonia z lutego br. pokazano reportaż londyńskiego publicysty Tomasza Lisa o Pawle Edmundzie Strzeleckim, jego podróżach badawczych i związkach z Wielką Brytanią.

Rok Strzeleckiego w Poznaniu
Z Poznania dostaliśmy ważną korespondencję. Jej autorem jest Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Poznania, który pisze, co następuje: “Z przyjemnością pragnę poinformować o uruchomieniu przez Gabinet Prezydenta miejskiej strony internetowej www.poznan.pl/rokstrzeleckiego/, która już teraz stała się bogatą skarbnicą wiedzy na temat życia i dokonań urodzonego w podpoznańskiej Głuszynie, wielkiego naukowca, podróżnika i filantropa – Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Pierwsza konkursowa praca już jest!
Tydzień po ogłoszeniu Międzynarodowego Konkursu “W duchu Strzeleckiego” została przysłana pierwsza praca literacka w języku polskim.

Co to znaczy “w duchu Strzeleckiego?”
Zastanówmy się, co to znaczy w duchu Strzeleckiego w rozlicznych kontekstach? To znaczy, że kierujesz twórczą wyobraźnię na konkretne cechy charakteru niezwykłej osobowości Strzeleckiego. Przygotowaliśmy tu listę wątków, z których możesz dowolnie czerpać. Jeśli jednak wolisz podjąć własne badania, poprowadź je swoją drogą.

Poznamy pierwszych laureatów – małych Poznaniaków
Z okazji Roku Strzeleckiego rozsypał się worek z konkursami, to i dobrze, będziemy żyć na wdechu przez szereg miesięcy, czekając na wyniki konkursów. Ale jeden konkurs już dobiega końca. W niedzielę 12 marca br odbędzie się w Poznaniu wręczenie nagród uczestnikom szkolnego konkursu plastycznego “Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego w podróży dokokoła świata”.

Od Mt Kosciuszko po Szafirowe Wybrzeże – Chór Djilama Yiliga wyrusza do Polski
Z okazji Roku Strzeleckiego organizujemy wyprawę aborygeńskiego chóru do Polski, śladami Strzeleckiego, a konkretnie do Poznania, Warszawy i Krakowa. Chór powstał w 2019 roku z inicjatywy znakomitej malarki Cheryl Davison, z plemienia Monaro Ngarigo. Ngarigo to bodaj jedyne w Australii plemię, w którym obowiązuje matriarchat.

Poznańskie obchody Roku Strzeleckiego
Ruszyła nowiutka strona internetowa https://www.poznan.pl/rokstrzeleckiego/ poświęcona obchodom Roku Strzeleckiego z mnóstwem ciekawostek o polskim badaczu i odkrywcy, informacjach o konkursach krajowych i międzynarodowych i uroczystościach rocznicowych.

Obywatel Paul Edmund De Strzelecki
Zdobyliśmy z Narodowego Archiwum Brytyjskiego zabytkowe akta Strzeleckiego dotyczące naturalizacji, czyli wniosku o uzyskanie obywatelstwa brytyjskiego. Znajdujemy w nich podanie Strzeleckiego, zamieszkałego ówcześnie na Picadilly, pod nr 117. Podanie nosi datę 14 listopada. Jak wynika z innego dokumentu, aplikant (wniosek 278) uzyskał zgodę już 28 listopada 1845.

Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata
Zapowiada się na to, że konkursów Strzeleckiego będzie jak grzybów po deszczu. W Sydney zbieramy się do ogłoszenia międzynarodowego konkursu (zapowiadanego na 1 marca), z Melbourne słyszymy, że lada dzień tam ogłaszają konkurs dla młodzieży i seniorów, a tu niespodziewanie mamy komunikat z Poznania, że oni już tam startują w ich własnym konkursie! Oczywiście, z okazji Roku Strzeleckiego!

Sympatycy Strzeleckiego z Pennant Hills
Dziesięć lat temu nawet się nam nie śniło, że Irlandia uzna Strzeleckiego za swego bohatera narodowego i że irlandzcy profesorowie będą nas tu w Australii nauczać o Dobrym Samarytaninie. W sierpniu 2013 roku podejmowaliśmy pierwsze kroki, aby przekonać irlandzkich parlamentarzystów, jak zasłużoną postacią w historii ich kraju był Paweł Edmund Strzelecki. Potem wszystko poszło szybko – jak z płatka.

Historia suity “Strzelecki”
Zagubiona partytura suity “Strzelecki” Jana W. Politowskiego została cudem odnaleziona, niczym muzyczna igła w australijskim stogu siana. Ale to jeszcze nie znaczy, że suita zostanie wykonana z okazji Roku Strzeleckiego. Partytura jest w kiepskim stanie i przygotowanie jej do użytku zajmie wiele czasu i wysiłku i wcale nie jest pewne, że zdążymy na grudzień. Marzy się nam, aby suita została wykonana w Morwell (w Gippsland) przez tę samą orkiestrę LaTrobe Orchestra, tak jak to się stało w październiku 1997 roku. Czy się uda? Oto wielki znak zapytania.