W zeszły piątek, 6 października 2023, zebraliśmy się w Bryan Brown Theatre (Bankstown), który tego wieczoru stał się jakby świątynią Czasu wskrzeszonego i to w dwóch tunelach, biegnących równolegle po ścieżkach pamięci. Najbliższy z nich mówił do nas z filmu przypominającego obrazy z festiwali Kościuszki i Strzeleckiego, które na przestrzeni lat piętnastu organizował KHI (Kościuszko Herritage Inc). Nie zabrakło w nim też obrazów z wizyt przedstawicieli Monaro Ngarigo w Krakowie u grobu Tadeusza Kościuszki, zwiedzania wawelskiego zamku i Krakowa. Było to jakby preludium do konkursowej gali, a trwało od 6 PM do 7 PM.

Następnie otworzył się tunel Czasu przywołujący epokę Pawła Edmunda Strzeleckiego z okazji 150-lecia jego zgonu, celebrowanego w ramach obchodów Roku Strzeleckiego, ogłoszonego w 2023 przez Sejm RP. Za sprawą Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Kościuszko Heritage Inc. z siedzibą w Australii był to więc uroczysty powrót do wieku XIX-tego, a Paweł Edmund Strzelecki patrzył na nas z ekranu, gdzie monumentalna fotografia ukazywała jego oblicze, promieniujące olimpijskim spokojem, choć urodził się przecież wtedy, kiedy Polska znikała z mapy Europy.

A wyruszy na podbój planety odkrywając nowe ziemie, zwłaszcza w Terra Australis, gdzie spędził aż cztery lata. Tę część wieczoru prowadził już Eryk Lenartowicz (Master of Ceremony), a rozpoczęło ją „aknowledgement of Country”. Następnie wystąpił ambasador RP w Australii pan Maciej Chmieliński , który w serdecznych słowach przedstawił sylwetkę naszego podróżnika. Zaraz po nim przemawiał patron KHI i były dyplomata australijski Richard Broinowski, którego polscy przodkowie przybyli do Australii w wieku XIX-ym, a Gracjan Brojnowski zasłynął szczególnie wspaniałym dziełem „Birds of Australia” (6 tomów), którym zachwycił się Paderewski i nabył je dla Biblioteki Jagiellońskiej.

Nowy Ambasador RP Maciej Chmieliński z Lajkonikami
Rektor Sanktuarium Maryjnego w Marayong ks. Artur Botur z Bożeną, Marzeną i Andrzejem w czasie przerwy

Wystąpił też prof. Michael Organ, historyk, archiwista i były polityk, który zarysował postać Strzeleckiego nie tylko jako podróżnika, ale i człowieka o wielu talentach, także filantropa, zarazem i „mystery man”. Dobrym punktem wieczoru był uroczy popis pani Zofii Kaszubskiej, która zaskoczyła nas bezpretensjonalną piosenką „How to pronounce Strez-lecki”. Zaraz potem przemiłą niespodzianką był występ młodziutkiego skrzypka Sebastiana Banasiaka-Adaji, który grał z dużą wrażliwością Romans Henryka Wieniawskiego, z akompaniamentem Krzysztofa Małka.

I wreszcie sam maestro Krzysztof Małek wykonał z temperamentem sławnego poloneza (op.53, ), w którym słychać na przemian kantylenę i jakby tętent końskich podków. Pan Małek występuje od wielu lat, jest naszym najlepszym pianistą w Australii i często dawał koncerty nie tylko dla Polonii. Zachwycony programem wieczoru na pewno był i sam hrabia Strzelecki, bo przemówił z ekranu ( „This is Strzelecki speaking” E.Kędziora), dziękując Ernestynie ( kapłance w tej świątyni Czasu ), że o nim pamięta. Niewątpliwie jej ogromną zasługą jest to, że pielęgnuje ona – angażując tuziny osób z Polonii i osobistego „kapitana” prof. Andrzeja Kozka – wielkie postacie Kościuszki i Strzeleckiego, złączone w Australii jakby bliźniaczym, duchowym pokrewieństwem. Z polonijnych osiągnięć te festiwale poświęcone obu gigantom polskości i zarazem wartości uniwersalnych, nie mają sobie równych.

Wspaniali wirtuozi pianista Krzysztof Małek (po lewej) i skrzypek Sebastian Banasiak-Adaji
Można powiedzieć, że impreza odbyła się w “zagłębiu kwiatowym”

W daszym ciągu wieczoru byliśmy świadkami prezentacji wyników konkursu, przedstawianych (po kolei) przez małżonkę Ambasadora Małgorzatę Jagas-Chmielińską, byłego ambasadora Australii Richarda Broinowskiego i dr Alison-Broinowski. Nie trzeba ich tu powtarzać, gdyż są dostępne na Pulsie Polonii, w kategoriach piosenki, poezji czy w sztukach plastycznych. Jednak warto warto tu przypomnieć, że pierwszą nagrodę za piosenkę „Badźmy wszyscy jak Strzelecki” zdobył Lech Makowiecki z Gdyni, znakomity bard patriotycznych pieśni, znany również Polonii australijskiej z występów na antypodach.

Natomiast trzeba podkreślić wielki zasięg konkursu, gdyż prace nadesłano nie tylko z Polski, ale i z odległych krajów planety. Artyści ci jak Daria Liui z Rosji, Elena Łabetskaja z Uzbekistanu, artystka japońska Riho Okagami-Siedlecka, Alexandra Woźniak z USA czy Rafał Mickiewicz z Litwy zdobyli wyróżnienia i dyplomy. Warto też zauważyć duży udział młodzieży z Polski i Australii. W foyer prezentowano sporo ich prac, a w drugiej części piątkowej gali słyszeliśmy utwory młodych raperów, bo taka jest moda współczesności, natomiast starsze pokolenia wolą piosenki śpiewane np. przez Dorotę Banasiak, matkę młodziutkiego skrzypka Sebastiana i dysponującą przy tym imponującym głosem.

Laureatka I nagrody w kategorii plastycznej Aleksandra Dukat z Melbourne
Marta Baterowicz, małżonka sławnego poety

Podczas gali w Bryan Brown Theatre, oprócz gastronomicznego festynu, doszło też do promocji książki Lecha Paszkowskiego „Paweł Edmund Strzelecki. Podróżnik, odkrywca, filantrop” (Poznań, Wydawnictwo Naukowe UAM 2021, str.448). Współwydawcą jest Kościuszko Heritage, a jest to tłumaczenie książki Paszkowskiego „Sir Paul Edmund Strzelecki, Reflections on his Life” (Melbourne 1997). Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opublikował ten pokaźny tom z uwagi na jego dużą wartość naukową, a jest to też rzetelna biografia Strzeleckiego. Nasz podróżnik też pozostawił dzieło o naukowej wartości Physical Description of New South Wales and Van Diemen’s Land (London 1845), które nadal jest źródłem informacji o Australii. Otrzymał za to Złoty Medal Królewski i ogłoszono go „geografem o nadzwyczajnych zasługach” (1846).

Za pełną poświęcenia pracę w czasie zarazy i głodu w Irlandii przyznano mu tytuł Kawalera Orderu Łaźni (1848). I do tej misji Strzeleckiego nawiązywał wiersz „Terra Nullius” Moniki Athanasiou – poprzez temat głodu – recytowany przez autorkę w ubiegły piątek w Bankstown. Książka Paszkowskiego doczekała się zatem polskiego przekładu z inicjatywy Kosciuszko Heritage, a jest rzeczywiście nieocenionym kompendium o Strzeleckim i jego dokonaniach, a nie wyłącznie biografią. Są w niej nawet listy do Adyny, polemiczne wątki z paszkwilem Helen Heney i wiele aneksów, przypisów, a czyta się to świetnie kontemplując ilustracje z epoki Strzeleckiego i czasem naszej.

Przed imprezą galową oraz w czasie przerwy można było oglądać wystawę konkursowych obrazów
Trójca wybitnych znawców Strzeleckiego w Australii: od lewej – Andrzej Kozek, Michael Organ i Felix Molski

Odrzucony przez ojca Adyny Paweł Edmund ruszył w świat i zwiedził prawie całą planetę, a w Londynie bywał na dworze królowej Wiktorii, która kilkakrotnie nagradzała jego zasługi. Dzięki staraniom Kosciuszko Heritage dzieło jego życia trwa w pamięci Polaków.

Marek Baterowicz, Ph.D.


Źródło: https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=22961
zdjęcia: foto Naseem Khan & Jerzy Kortynski


Explore More

Dr Leszek M. Krześniak – lekarz, prezes PFK

Leszek Marek Krześniak, doktor nauk medycznych, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Towarzystwa Miłośników Maciejowic, był wice-prezesem Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Od 40 lat jest organizatorem corocznych Międzynarodowych

Photo report from the Competition Gala

The gala of the International Competition “In the spirit of Strzlecki” is behind us! The unforgettable moments of this unique event, taking place on October 6, 2023 at the Bryan

Konkurs

Nadszedł wielki moment. 1 marca 2023 r. uroczyście ogłaszamy Międzynarodowy Konkurs “W duchu Strzeleckiego” w  hołdzie wielkiemu odkrywcy, akademikowi, filantropowi, przyjacielowi  Aborygenów.  Konkurs organizujemy z okazji  Roku Strzeleckiego ogłoszonego przez