W niedzielę, 12 marca, minęły dokładnie 183 lata, odkąd Paweł Edmund Strzelecki wszedł na najwyższy szczyt Australii, któremu nadał imię Tadeusza Kościuszki. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w imieniu poznanianek i poznaniaków złożył kwiaty pod pomnikiem wybitnego podróżnika na Łazarzu.

Poznański pomnik, pod którym złożono kwiaty, jest wierną kopią figury Pawła Edmunda Strzeleckiego, która od 1988 roku znajduje się w australijskiej miejscowości Jindabyne, w Nowej Południowej Walii. Jego autorem jest rzeźbiarz Jerzy Sobociński. Pomnik stoi na terenie Zespołu Szkół nr 8, w którego skład wchodziło dawniej Gimnazjum nr 53 noszące imię znakomitego podróżnika. 

Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem uczestnicy uroczystości przeszli do budynku Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, gdzie wręczono nagrody w Konkursie Plastycznym “Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata”. 

W kategorii klasy I-III pierwsze miejsce zajęła Marianna Delimata z SP nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu, drugie Izabela Frydrych z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach, a trzecie – Maja Tuliszka-Krempholc z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu. Wyróżnienia otrzymali: Adrianna Czapczyk z SP nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu oraz Leonard Maćkowiak z SP w Stęszewie. 

W kategorii klasy IV-VIII zwyciężyła Alicja Pawłoszek z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła Pola Szczepańska z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach, a trzecie Michał Prajwowski z SP nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. Wyróżnienia zdobyli: Iga Ziętek z SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie, Antoni Berliński z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu i Anna Wolarska z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach. 


Rok Strzeleckiego w Poznaniu 

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki zmarł w 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. 

W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w naszym kraju, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń i inicjatyw, które mają upamiętnić i przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski tę niezwykłą postać.  


Więcej informacji na ten temat na stronie: poznan.pl.  

Źródło: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-pamieta-o-pawle-edmundzie-strzeleckim,199052.html
Zdjęcie tytułowe: Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania składa wieniec pod pomnikiem Strzeleckiego, zlokalizowanym na poznańskim Łazarzu.


Explore More

Chór Djilama Yiliga wyrusza do Polski

Z okazji Roku Strzeleckiego organizujemy wyprawę aborygeńskiego chóru do Polski, śladami Strzeleckiego, a konkretnie do Poznania, Warszawy i Krakowa. Chór powstał w 2019 roku z inicjatywy znakomitej malarki Cheryl Davison,

The final gala of the competition about Strzelecki in Poznań

On March 12, 2023, the authorities of the city of Poznań and the inhabitants of Poznań met at the monument of Paweł Edmund Strzelecki, located in the Łazarz district. On

Count Paul Strzelecki on the Great Western Road (Tasmania)

Another significant overseas visitor who travelled across Kentish’s high country as early as 1841 was renowned Polish scientist Count Paul Strzelecki. Again we ask who were this first international visitor