Pierwsze dni miesiąca maja są naznaczone dla Polaków wielkimi świętami. Od pierwszego do trzeciego świętują cała Polska i Diaspora! Dla nas rozsianych po świecie Polaków te dni są szczególnie bliskie, ponieważ drugiego maja, razem ze Świętem Flagi Polskiej, obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To nasze Święto, ustanowione w 2002 roku, kończy właśnie 21 lat, czyli wchodzi w dorosłość. Jak polski zwyczaj nakazuje, na takie świętowanie należy przygotować wszystko co najlepsze.

Dla każdego z nas, australijskich Polaków, znajdą się przykłady zdarzeń, rocznic i okazji, które uznajemy za najlepsze. Dla wszystkich jednak, bez wyjątku, powód do dumy stanowi najwyższy szczyt tego kontynentu, noszący imię Tadeusza Kościuszki od 12 marca 1840 roku, a więc już od 183 lat! Zdajemy sobie sprawę, że ostatnio trwają zakusy, aby nadane przez Pawła Edmunda Strzeleckiego imię tej górze odebrać, czyli przez dual naming podmienić na inne.

Na szczęście mamy doskonałych “strażników”, reprezentujących nas wszystkich – to organizacja Kosciuszko Heritage, prowadzona przez dr Ernestynę Skurjat-Kozek, profesora Andrzeja Kozka i inne osobistości bardzo tej sprawie oddane. Na pokład broniącego prawdy okrętu zabierają od lat polityków, artystów, działaczy społecznych, naukowców, a także przedstawicieli The First Nation, a konkretnie Monaro Ngarigo, tradycyjnych kustoszy Góry Kościuszki i okolic.

Plakat promujący wydarzenie

A jaka jest nasza rola? Od nas oczekuje się aktywnego włączenia się w celebracje Roku Strzeleckiego ustanowionego przez Sejm RP. Rok 2023 upamiętniamy jako 150-lecie śmierci tego wielkiego Polaka, który przyjmując brytyjskie obywatelstwo oraz najwyższe tytuły i odznaczenia, raczył nie zmienić swojego nazwiska.

Na apel Kościuszko Heritage jako pierwsi odpowiedzieli artyści, przygotowując Koncert ‘Polskie Święta Majowe’ tworząc okazję do “konkursowych namawianek”, jak to określiła Ernestyna. Będzie więc okazja do namawiania do udziału w Międzynarodowym Konkursie; będzie możliwość uzyskania dokładniejszych informacji na temat, co to znaczy “W duchu Strzeleckiego”. Warto przyjść na koncert wcześniej, aby spokojnie obejrzeć książki, broszury, ulotki i inne publikacje Kościuszko Heritage. Dorobek tej organizacji jest ogromny – ten “na wynos” i ten na You Tube.

W programie Koncertu znajdą sie utwory klasyczne i patriotyczne, piosenki o Strzeleckim oraz poezja. Gościnnie wystąpi polska skrzypaczka, Magdalena Kruszyńska, laureatka Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, która po wielu zagranicznych turnee obecnie zasila orkiestrę Australijskiej Opery i Baletu. Swoją wiedzę i umiejętności znakomita skrzypaczka przekazuje następnemu pokoleniu, z sukcesem prowadząc i przygotowując wielu młodych skrzypków do prestiżowych egzaminów. Dla podkreślenia wagi celebrowanej uroczystości, światowej klasy artystka wystąpi w duecie ze swoim uczniem Sebastianem Banasiak-Adaji.

Maestra Magdalena Kruszyńska
…i jej student Sebastian Banasiak-Adaji, tu w roli młodego Salvatore Dali. Foto T.Koprowski

Jak zawsze artystyczną niespodziankę przygotowuje dla nas niezastąpiony Teatr Fantazja pod kierownictwem Joanny Borkowskiej–Surucić. Na swoistą ucztę muzyczną zaprasza także Kapela Polska, którą niezmordowanie prowadzi Jurek Ścisłowski, od lat będący muzycznym filarem polskości. Oczywiście usłyszymy naszą niepowtarzalną wokalistkę – Dorotę Banasiak. Nie zabraknie także uczniów polskich szkół. Reprezentując tę generację pojawi się na scenie znane trio Kozek: Kinga, Klaudia oraz Tadzik.

W czasie koncertu naszymi dobrymi myślami ogarniemy delegację aborygeńską, która na początku maja wyrusza do Polski śladami Strzeleckiego – będziemy im życzyć szcześliwej podróży i owocnego spotkania z polską kulturą.

Fantazja pełna niespodzianek
Kapela Polska z nowym repertuarem

A teraz zapiszmy sobie w naszych sercach i pamięci, że niepowtarzalna, poetycko-muzyczna uczta dla Polaków, ich przyjaciół oraz fanów Strzeleckiego, koncert Polskie Święta Majowe odbędzie się w niedzielę, 30 kwietnia, o godz. 15.00 w Klubie Polskim w Bankstown. Wstęp na Koncert jest bezpłatny.

Marianna Łacek OAM



Źródło: https://zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=22683


Explore More

Ciekawa historia suity “Strzelecki”

Lista wiadomości o konkursie i obchodach roku Strzeleckiego. Zacznijmy od wielkiego znaku zapytania. Zagubiona partytura suity “Strzelecki” Jana W. Politowskiego została cudem odnaleziona, niczym muzyczna igła w australijskim stogu siana.

Listy Strzeleckiego do Adyny i przyjaciół

Ze wszech stron docierają do nas pytania o listy i dzienniki Strzeleckiego. Otóż są one dostępne na kasecie wydanej przez w 1996 roku w ramach przygotowań do “Roku Strzeleckiego 1997”

Akcja Humanitarna P. E. Strzeleckiego w Irlandii

Zapraszamy do obejrzenia fascynującej historii o działalności filantropijnej Pawła Strzeleckiego w Irlandii. Strzelecki po powrocie z Australii spędził dwa lata w Irlandii organizując akcję humanitarną, dzięki której ocalił od śmierci