W piątek, 24 marca 2023, otwarto wystawę opowiadającą o życiu i działalności Pawła Edmunda Strzeleckiego, odkrywcy, naukowca i patrona roku 2023. Ekspozycję można obejrzeć przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła na Głuszynie. Plenerowa ekspozycja składa się z 24 wielkoformatowych tablic. Poświęcona jest Głuszynie, czyli miejscu urodzenia Strzeleckiego oraz podróżom, podczas których badał geologię i klimat krajów na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Na ekspozycji nie mogło zabraknąć także wątku dotyczącego działalności humanitarnej podróżnika w ogarniętej klęską głodu Irlandii oraz zdobycia najwyższego szczytu Australii, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki.

– Paweł Edmund Strzelecki, jako wybitny filantrop i naukowiec, to osoba godna naśladowania. Jego osiągnięcia mogą być też wzorem dla młodych ludzi. Dzięki otwieraniu się na świat i poznawaniu innych kultur możemy budować wspólną, pokojową przyszłość – powiedział podczas otwarcia wystawy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania
Lloyd Brodrick, Ambasador Australii w Polsce, Czechach i na Litwie
Claire Callaghan, zastępca szefa misji ambasady Irlandii w Polsce

W uroczystej inauguracji ekspozycji wzięli udział także m.in. Lloyd Brodrick, ambasador Australii w Polsce, Claire Callaghan, zastępca szefa misji ambasady Irlandii w Polsce oraz przedstawiciele Rady Osiedla Głuszyna.

Strzelecki przybył do Australii w 1831 roku i spędził tam 4 lata. Bardzo przyczynił się do eksploracji kontynentu. Zasłużył się tym, że jako pierwszy Europejczyk zdobył najwyższy szczyt Australii. Miał też duży wkład w badania prowadzone w Nowej Południowej Walii. Pamięć o Strzeleckim jest stale obecna w moim kraju – m.in. jego nazwiskiem nazwano łańcuch górski

mówił Lloyd Brodrick.

Przez najbliższe miesiące wystawę można oglądać na Głuszynie, przy kościele św. Jakuba Większego Apostoła, gdzie w 1797 roku Strzelecki został ochrzczony. Latem ekspozycja zostanie przeniesiona do centrum Poznania, a jesienią na Wzgórze Św. Wojciecha.

W październiku minie dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w Polsce, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 Rokiem tego podróżnika. Z tego względu w stolicy Wielkopolski przygotowano wiele wydarzeń upamiętniających jego postać. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.poznan.pl/rokstrzeleckiego.

Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

Ekspozycja o Pawle Edmundzie Strzeleckim została przygotowana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Współorganizatorami są: Miasto Poznań, Rada Osiedla Głuszyna. Kuratorem wystawy jest Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, zaś sponsorem Janusz Tomaszkiewicz, prezes firmy Envirotech.

źródło poznan.pl

Obszerna relacja na FB Ambasady Australijskiej w Polsce

Ciepłe słowa na Twitterze Ambasady Irlandii

TVP3 -krótka relacja z otwarcia wystawy pod koniec programu TELESKOP

Lloyd Brodrick, ambasador Australii, odwiedził stolicę Wielkopolski. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Ambasador misję dyplomatyczną w Polsce pełni od października 2019 r. To jego pierwsza wizyta w Poznaniu. Przyjechał tu, by wziąć udział w uroczystości upamiętniającej 79. rocznicę Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu. Uczestniczył też w otwarciu wystawy poświęconej życiu i działalności poznańskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Strzelecki urodził się w Głuszynie, która obecnie jest częścią Poznania. Był nie tylko wybitnym podróżnikiem i odkrywcą, ale także wielkim społecznikiem. W czasach Wielkiego Głodu w Irlandii aktywnie angażował się w pomoc mieszkańcom tej wyspy. Koncentrował się głównie na wsparciu dzieci, nie zwracając uwagi na ich wyznanie. Program dożywiania dzieci obejmował blisko 200 tysięcy osób.

mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta

Ambasador Australii podkreślił, że polski podróżnik jest bardzo ważną postacią również dla mieszkańców jego kraju. – Co ciekawe, o jego działalności humanitarnej w Irlandii dowiedziałem się dopiero po przyjeździe do Polski – przyznał dyplomata. – To dla mnie bardzo ciekawa informacja, ponieważ moi przodkowie pochodzą z Irlandii. Być może Strzelecki pomógł również im w czasie Wielkiego Głodu.

Podczas spotkania rozmawiano również o pomocy dla Ukrainy, a także o możliwych kierunkach rozwoju współpracy między Australią a Poznaniem.

Spotkanie ambasadora Lyoyda Brodricka z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem
Lloyd Brodrick skada pamiątkowy wpis w księdze gości

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 roku, a w r. 1834 wyruszył w podróż dookoła świata. Szlak wypraw obejmował tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku, a później również wyspy Polinezji i Hawaje, Australię, Nową Zelandię i Tasmanię.

W Australii najwyższy szczyt nazwał, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 roku, Mount Kościuszko. Nazwał też Gippsland, najżyźniejszy region rolniczy tego kontynentu. Opracował również szczegółową mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii oraz dzieło naukowe o Australii “Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena”, które przez blisko 50 lat było niezastąpionym źródłem wiedzy o kontynencie.


źródło: poznan.pl, https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=22635


Explore More

Wiesław Koronowski – artysta-rzeźbiarz, wykładowca

Wiesław Koronowski, prof. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wiesław Koronowski urodził się 12 lipca 1965r. w Rypinie. W 1990 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby

Listy Strzeleckiego do Adyny i przyjaciół

Ze wszech stron docierają do nas pytania o listy i dzienniki Strzeleckiego. Otóż są one dostępne na kasecie wydanej przez w 1996 roku w ramach przygotowań do “Roku Strzeleckiego 1997”

Time capsule was found at the base of Kosciuszko Monument

A little more than a week ago at West Point Military Academy, during recent renovations, a time capsule placed nearly 200 years ago was found at the base of the