Aborygeńska delegacja „Śladami P.E. Strzeleckiego” będzie z wizytą w Polsce w dniach 10 – 21 maja 2023 (Kraków, Poznań, Warszawa). Mamy już wstępny program pobytu aborygeńskiej delegacji Ngarigo w Polsce celebrującej Rok Strzeleckiego ogłoszonego przez Sejm RP. Na czele delegacji stoją przedstawiciele starszyny Ngarigo, tradycyjnych kustoszy Mt Kościuszko: Aunty Iris White oraz Uncle John Dixon. Trzon delegacji stanowią członkowie chóru Djinama Yiliga na czele z jego założycielką, znaną malarką, Cheryl Davison. Opiekunem grupy (z zarazem jej tłumaczem) jest wiceprezes Kościuszko Heritage Inc., profesor Andrzej Kozek.

Delegacja odlatuje z Sydney 9 maja 2023 wieczorem, ląduje w środę 10 maja w południe w Warszawie, skąd wynajętym minibusem przemieszcza się do Krakowa. Tam będzie podjęta przez Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki, profesora Mieczysława Rokosza. Pan Prezes – przypomnijmy – gościł w Australii w czasie Roku Kościuszki, zdobywając Górę Kosciuszki skutą śniegiem i niewidoczną we mgle w lipcu 2017 roku.

We czwartek 13 maja chór Djinama Yiliga (po zwiedzeniu nowego Muzeum Kościuszki na Kopcu) da pierwszy występ o godzinie 6 wieczorem. Swoją obecność w Krakowie zapowiedział ambasador Australii Lloyd Brodrick, który wizytę Aborygenów w Polsce obejmuje Honorowym Patronatem.

Swoją obecność na koncercie na Kopcu zapowiedział australijski pisarz Anthony Sharwood, miłośnik Kościuszki, Strzeleckiego i Australijskich Alp, podróżujący obecnie śladami Kościuszki, przygotowujący obecnie książkę o Kościuszce, a to w ramach kontraktu zawartego z wydawnictwem Hachette Australia.

W piątek 12 maja goście z Australii będą zwiedzali Krakowski Gród, zapewne składając kwiaty na sarkofagu Kościuszki w podziemiach Katedry Wawelskiej. W sobotę 13 maja chór pojawi się w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, dając koncert w Pałacu w Krzysztoforach o godzinie 17.00.

W niedzielę 14 maja delegacja jedzie minibusem do Poznania via Wrocław (tu być może starczy czasu na zwiedzenie Panoramy Racławickiej).

W poniedziałek 15 maja goście będą przyjęci przez lokalną społeczność w Głuszynie – to dziś dzielnica metropolii poznańskiej, gdzie w 1797 roku na świat przyszedł Paweł Strzelecki i ochrzczony został w tamtejszym kościele św. Jakuba Apostoła. Goście z Australii będą podjęci w lokalnej szkole im. P.E. Strzeleckiego. Wieczorem, po Mszy św. w głuszyńskim kościele chór przedstawi swój repertuar w języku dhurga, ongiś wykorzeniony przez kolonialistów, dopiero od niedawna rekonstruowany i hołubiony przez społeczności aborygeńskie South Coast, czyli Wybrzeża Szafirowego.

We wtorek 16 maja przy współpracy z Władzami Miasta realizowany jest program zwiedzania poznańskich zabytków na czele z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan, gdzie pochowane są szczątki Strzeleckiego (sprowadzone z londyńskiego cmentarza Kensal Green w listopadzie 1997 roku). Gwoździem programu będzie wizyta u Prezydenta Miasta Poznania Jaśkowiaka, a kolejną atrakcją wieczorny koncert w słynnym „Pawilonie” (o 7 wieczorem).

W środę 17 maja podróż do Warszawy, tu w planie prestiżowe spotkania m.in. z prezesem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, dr Markiem Leszkiem Krześniakiem, który z Aborygenami Ngarigo spotkał się kilkakrotnie w Australii w roku 2017. We czwartek 18 maja występ o 7 wieczorem w podwarszawskim Ursusie, w wielkiej sali Arsus Club.

W piątek 19 maja zwiedzanie Warszawy oraz spotkanie i koncert o 3 po południu w Akademii Dyplomacji Publicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Odlot do Australii z Warszawy, lądowanie w Sydney 22 maja rano.

Wizyta delegacji aborygeńskiej w Polsce będzie filmowana przez kamerzystę telewizyjnego z Poznania. Montażem codziennej dostawy „surówki” zajmie się Ernestyna Skurjat-Kozek, która na bieżąco będzie informowała o wizycie gości w Polsce, a po ich powrocie ma zrealizować obszerny program dokumentalny.

Oczekujemy, że wizyta delegacji aborygeńskiej w Polsce rozbudzi wśród Polaków zainteresowanie wspólnym polsko-aborygeńskim dziedzictwem kulturowym, związkami między Strzeleckim a historią Australii, a także Międzynarodowym Konkursem “W duchu Strzeleckiego”, nad którym jako szef panelu jurorskiego czuwa wspomniany powyżej dr L.M. Krześniak.

ESK


Polecane linki:

Artykuł PP: Od Mt Kosciuszko po Szafirowe Wybrzeże

An article in English: From Sapphire Coast to Głuszyna

Walawaani. Piękna pieśń sfilmowana na moście Wallaga Lake


Źródło: https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=22670


Explore More

Poznań pamięta o Pawle Edmundzie Strzeleckim

W niedzielę, 12 marca, minęły dokładnie 183 lata, odkąd Paweł Edmund Strzelecki wszedł na najwyższy szczyt Australii, któremu nadał imię Tadeusza Kościuszki. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w imieniu poznanianek

Fani Strzeleckiego w Pennant Hills

Dziesięć lat temu nawet się nam nie śniło, że Irlandia uzna Strzeleckiego za swego bohatera narodowego i że irlandzcy profesorowie będą nas tu w Australii nauczać o Dobrym Samarytaninie. W

“Polski Maj” w Bankstown 30 kwietnia

Pierwsze dni miesiąca maja są naznaczone dla Polaków wielkimi świętami. Od pierwszego do trzeciego świętują cała Polska i Diaspora! Dla nas rozsianych po świecie Polaków te dni są szczególnie bliskie,