Z inicjatywy Doroty Banasiak & Kapeli Polskiej oraz Ernestyny Skurjat-Kozek z KHI odbył się w Klubie Polskim w Bankstown koncert, który ma szansę wprowadzić nowy styl imprezowy w życiu polonijnym. Do tej pory tradycyjnie świętowaliśmy 2 i 3 Maja, kurczowo trzymając się ustalonego repertuaru, bez choćby jednego ukłonu w stronę Kościuszki, czy Strzeleckiego. Nasze największe bogactwo kulturowe w Australii, Kościuszko i Strzelecki, skazani byli na swoistą banicję w interior, do Jindabyne i górskich okolic. Na sydnejskich salonach jakoś się nie pokazywali. Dopiero teraz się okazało, że majowe tradycje narodowe dobrze się komponują z dziedzictwem Góry Kościuszki. Udana synteza obu tradycji ładnie się objawiła choćby w wierszyku Eli Chylewskiej „Nasza ojczyzna” napisanym dla dziatwy polonijnej, specjalnie na ten koncert.
Nasza ojczyzna jest wspaniała
od gór do morza czerwono biała.
Kwitnące maki pod gołym niebem
Słowiki, kosy czarują śpiewem.
Biel to jest czystość, dobroci tonie
i Orzeł Biały w złotej koronie.
Czerwień to miłość, dzielność, odwaga,
takie kolory ma polska flaga.
I choć daleko od Polski mieszkam
to znam Chrobrego i znam też Mieszka.
Wiem, że Kościuszko był bohaterem
mamy tu górę jego imieniem
nazwaną tak przez STRZELECKIEGO.
Spróbuj wymówić drogi kolego.
Umiem! Bo choć mam dużo roboty,
do polskiej szkoły chodzę w soboty.
Żartobliwa pointa wiersza Chylewskiej rozbawiła publiczność, bynajmniej nie godząc w jego patriotyczne tony. Salwą śmiechu potwierdzono tylko, jak istotną rolę w budowaniu patriotyzmu i polskości pełnią szkoły sobotnie. Drugim przykładem udanej syntezy obu tradycji jest wiersz Elizy Falkiewicz pt. „Kocham Cię Polsko”; był to pokaz cieplutkiej, patriotycznej liryki emigracyjnej.
Kocham cię Polsko o każdej porze
Kocham cię – zawsze jestem przy tobie
Z daleka tęsknię za duszą twoją
Twoja historia historią moją
Kocham cię Polsko, i choć z daleka
Wiem, że też kochasz i na mnie czekasz
Krew we mnie polska, dusza słowiańska
Serce me z sercem polskiego państwa
Dzisiaj do Ciebie zwracam się stojąc
Na południowej planety stronie
Dokoła twarze moich rodaków
Na których duma podwójnie płonie
Bo choć Australia drugim jest domem
W tutejsze jesteś wpisana serce
Duch Strzeleckiego, męstwo Kościuszki
Na wieczność mają w nim swoje miejsce.
WIDEO. Zapraszamy do obejrzenia fragmentów koncertu w Bankstown
Widać więc, że w patriotycznej poezji polonijnej jest dużo miejsca na dziedzictwo spod Góry Kościuszki. Miejmy nadzieję, że wkrótce na imprezach majowych i listopadowych w wielkich metropoliach od Melbourne po Brisbane pojawi się już na stałe ten nowy element naszej unikalnej tradycji australijskiej. Przez kilkanaście lat „pielgrzymowania” do Jindabyne i organizowanych “po drodze” konkursach powstał całkiem pokaźny repertuar piosenek i poematów, utrwalonych w polonijnych portalach oraz kilku antologiach… które jednak nie zawsze docierały do szerszego ogółu i były raczej mało znane w Polonii. Organizacja Kosciuszko Heritage entuzjastycznie gromadziła wiersze, obrazy i piosenki, ale chyba zabrakło jej odwagi, aby z tym cennym ładunkiem wtoczyć się na wysokie progi polonijnych akademii.
I oto nastąpił moment, kiedy się okazało, że ten dostojny patriotyzm gotów jest wzbogacić się o elementy kultury przykucniętej w przedsionku. Kiedy więc Dorota Banasiak zapaliła zielone światło, doszedł do skutku koncert nie tylko piosenek i wierszy wykonywanych na żywo, ale też emisja wideoklipów z utworami, które najwyraźniej przypadły publiczności do gustu.
W sumie koncert dał wiele wzruszeń, niejedna łza potoczyła się po policzku. Może dopiero przy takiej okazji docierają do nas analogie w miłosnych zawodach Kościuszki i Strzeleckiego. Z dreszczem współczucia słuchało się o perypetiach Pawła i Adyny, czy Tadeusza i Ludwiki, zawartych m.in. w wierszu polskiej poetki Reginy Sobik (Przegrana miłość) czy wierszu naszego znakomitego poety Marka Baterowicza (Odwieczny obłok). Brakuje tu miejsca na omówienie wszystkich utworów zaprezentowanych w Bankstown. Pozostał tylko filmowy dokument, do którego obejrzenia niniejszym zapraszamy.
Dokładny program koncertu został opublikowany tutaj
WIDEO. Zapraszamy do obejrzenia fragmentów koncertu w Bankstown
Źródło: http://www.pulspolonii.com/
Zdjęcie tytułowe: od lewej: Bogumiła Filip, Eliza Anna Falkiewicz, dr Ernestyna Skurjat-Kozek i Dorota Banasiak. Koncert “Polskie święta majowe”, Klub Polski w Bankstown, 30 kwietnia 2023 r.