W niedzielę, 12 marca, minęły dokładnie 183 lata, odkąd Paweł Edmund Strzelecki wszedł na najwyższy szczyt Australii, któremu nadał imię Tadeusza Kościuszki. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, w imieniu poznanianek i poznaniaków złożył kwiaty pod pomnikiem wybitnego podróżnika na Łazarzu.

Poznański pomnik, pod którym złożono kwiaty, jest wierną kopią figury Pawła Edmunda Strzeleckiego, która od 1988 roku znajduje się w australijskiej miejscowości Jindabyne, w Nowej Południowej Walii. Jego autorem jest rzeźbiarz Jerzy Sobociński. Pomnik stoi na terenie Zespołu Szkół nr 8, w którego skład wchodziło dawniej Gimnazjum nr 53 noszące imię znakomitego podróżnika. 

Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem uczestnicy uroczystości przeszli do budynku Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, gdzie wręczono nagrody w Konkursie Plastycznym “Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata”. 

W kategorii klasy I-III pierwsze miejsce zajęła Marianna Delimata z SP nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu, drugie Izabela Frydrych z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach, a trzecie – Maja Tuliszka-Krempholc z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu. Wyróżnienia otrzymali: Adrianna Czapczyk z SP nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu oraz Leonard Maćkowiak z SP w Stęszewie. 

W kategorii klasy IV-VIII zwyciężyła Alicja Pawłoszek z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła Pola Szczepańska z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach, a trzecie Michał Prajwowski z SP nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. Wyróżnienia zdobyli: Iga Ziętek z SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie, Antoni Berliński z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu i Anna Wolarska z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach. 


Rok Strzeleckiego w Poznaniu 

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki zmarł w 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. 

W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w naszym kraju, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń i inicjatyw, które mają upamiętnić i przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski tę niezwykłą postać.  


Więcej informacji na ten temat na stronie: poznan.pl.  

Źródło: http://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-pamieta-o-pawle-edmundzie-strzeleckim,199052.html
Zdjęcie tytułowe: Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania składa wieniec pod pomnikiem Strzeleckiego, zlokalizowanym na poznańskim Łazarzu.


Explore More

Poznańskie obchody Roku Strzeleckiego

Nowiutka strona internetowa – informacje o obchodach Roku Strzeleckiego oraz konkursach krajowych i międzynarodowych Dowiadujemy się m.in. o planowanej na wrzesień wielkiej motocyklowej eskapadzie do Australii, planowanej przez fanów Strzeleckiego z Żor.

Fani Strzeleckiego w Pennant Hills

Dziesięć lat temu nawet się nam nie śniło, że Irlandia uzna Strzeleckiego za swego bohatera narodowego i że irlandzcy profesorowie będą nas tu w Australii nauczać o Dobrym Samarytaninie. W

Pokój Kościuszki we dworze w Lutyni

No i mamy nowy obiekt związany z naszym umiłowanym, niepowtarzalnym, przesławnym Tadeuszem Kościuszką. Tym razem jest to “Pokój Kościuszki” we Dworze w Lutyni. Otóż 5 czerwca 2023 r. w Lutyni